Tudnivalók nyomtatással kapcsolatban
Számos megkeresésünk volt már hozott textilre való nyomtatással kapcsolatban, így úgy gondoltuk, hogy itt az ideje pontosan leírnunk miket érdemes tudni a bérnyomtatásról.
A textilnyomtatás egy fontos lépése az anyag összetételének ismerete, ami nélkülözhetetlen a megfelelő nyomtatási technológia kiválasztásához. A rosszul ( nem az anyag összetételének megfelelő ) választott technológia a nyomat tartósságára és a színekre is jelentős befolyással bír.
Milyen összetételű textileket tudunk nyomtatni szublimációs technikával?
Szublimációs technológiával magas Polyester tartalmú textileket lehet ( a textil felülettől függően ) akár fotó minőségben megnyomtatni. Leggyakoribb összetételek és típusok:
– Rugalmasságot fokozó szálak ( pl. Spandex, elasztán, lycra ) : ezek a szálak főként kötött ( fitness és fürdőruha ) textileknél szoktak előfordulni, de akár szőtt textileknél is jelen lehetnek (pl. Barbie ) . Tapasztalataink szerint ezek a szálak nem befolyásolják a nyomat minőségét még akkor sem ha akár 20% -ot is meghaladja a gumi tartalom.
– Pamut/ viscose : Természetes szálakat egyáltalán nem lehetséges szublimációs technológiával megnyomtatni.
– Polyamid ( Neylon ) : A poliamidnak többféle típusa van, amik eltérően viselkednek nyomtatáskor. Legnagyobb probléma, ami a gépeink épségét is érintheti, az az alacsony olvadási pont. Nem vállalunk polyamid nyomtatást ( saját kínálatunkban sem szerepel ) , mert az olvadás pont megfelelősége mellett a nyomat minőségét sem lehet garantálni. Hőkezelés után a poliamid és PE anyagokat összehasonlítva a polyester textilek színei sokkal élénkebbek és pontosabbak. Illetve további probléma, hogyha a nyomtatást követően a végeredmény nem tűnik lényegesen rosszabbnak, akkor is megvan az esélye a fakulásnak. Véleményünk szerint a poliamid szublimációs technológiával való nyomtatása nem a legjobb választás, így ettől sajnos minden esetben el kell zárkóznunk.
Jelenleg a legjobb módszer a savas és reaktív direkt nyomtatási technológia, amivel nem csak élénk színek de kifejezetten tartós nyomat érhető el.
Léteznek PES – PA kevertszálas textilek is, de ezeknél a textileknél is megfigyelhető, hogy a színek kevésbé élénkek a 100% Polyester textilekhez képest.
– PVC, kent/egy oldalon laminált TPU : Némely textil bevonattal lehet ellátva az egyes fizikai jellemzők javítása végett ( pl. általában vízáteresztő képesség ) , amik hő hatására megolvadhatnak. Ezen textilek nyomtatását nem vállaljuk. Alternatív megoldásként lehetőség van nyomtatásra alkalmas pvc nélküli cordura szerű anyagot választani kínálatunkból.
– 2 oldalas laminálás ( softshell ) : Többféle TPU membrán van, melyeknek eltérő hőtűrése ( ragasztó, vagy fólia ) de eddigi tapasztalataink alapján nem jellemző, hogy a nyomás komolyabb hatással lenne a softshell tulajdonságaira. Maga a softshell vékonyabbnak tűnhet a nyomtatást követően,de ez csupán a belső oldalra ragasztott polár “összenyomása” miatt kelti ezt a hatást. Az első mosást követően a szálak visszarendeződnek eredeti terjedelmükbe.
– Neoprene : Ezt a textilt vastagsága és jellege ( gumi tartalma ) miatt egyáltalán nem vállaljuk bérnyomtatásban sem jelenleg, sem pedig a jövőben.
– Késztermék : Már összevarrt, elkészített terméket nem tudunk megnyomtatni. Ez alól kivételt képezhetnek a fehér polyester ( technikai ) pólók, melyeket igény szerint el tudunk látni logóval,azonban egybefüggő nyomat nem készíthető rájuk.
Az anyag összetételének és fajtájának megfelelősége után jöhetnek a technikai részletek:
- Textil szín : A nyomat színe fehér alapon a legélénkebbek ezért ha mód van rá ebben a színben van szükségünk az alapanyagra. Nyomtatandó grafika színeitől függően akár vaj és halvány bézs színek is megfelelőek lehetnek. A textil alap színe lesz a grafikán fehérként beállított szín ( ebben az esetben a nyomtató nem juttat tintát ezekre a részekre )
- Szélesség : Maximum 180-185 cm szélességben tudjuk kezelni a küldött textilt, amit max. 160cm szélességben tudunk megnyomtatni.
- Vastagság : Maximum 1mm, vagy ha véleményünk szerint a nyomtatás kárt tehet a gépünkben úgy megtagadhatjuk a nyomtatás elvégzését.
- Mennyiség : A nyomtatandó mennyiség +1 m textilre van szükségünk, ami már magában foglalja a befűzési veszteséget és a nyomtatásvégi biztonsági tartalékot. Ez alól kivétel, ha Méteráruként ( teljes szélességében nyomtatva ) nyomtatjuk és nem a szimpla módon (pl: Textil nyomtatott szélesség )
- Garancia : Garanciát csak a nyomtatás minőségére tudunk vállalni : a festék megfelelően van rögzítve a textilen , a nyomat egységes :színben, méretben nem tér el ( ez alól kivétel az anyag zsugorodásából adódó méretkülönbség )
- Amire nem vállalunk garanciát : Anyaghiba és az abból adódó nyomathibákra. Leggyakoribb hibák: szálhiba, toldás, szövés hiba, mintavételi lyuk, anyag zsugorodás, szennyeződés, gyűrődés, elnyúlás stb. A hőkezelést nem szakítjuk meg szálhiba, kosz és egyéb olyan esetekben, amik nem eredményezik a minta kifogását a hőkezelőgépre ( pl. mintavételi lyuk ). Elnyúlás és gyűrődések esetében is törekszünk a hibaszám csökkentésére, ami főként 100 gsm alatti súlyú szőtt textilek esetében szokott előfordulni pl. a nem megfelelő feltekercselés miatt.
- Nyomtatási hossz : A nyomtatási hossz ( rendelt mennyiség ) minden esetben a kinyomtatott szublimációs papír alapján kerül meghatározásra. Textilek jelentős része nincs hőkezelve, így a kezelés során zsugorodhat a textil. Általában 2-5% közötti értéket jelent, viszont jellemző, hogy hossz és kereszt irányban a zsugorodás mértéke eltér. Hőkezelt anyagoknál 1-2 % körüli a zsugorodás, kivéve keleti anyagoknál ahol ennél magasabb érték gyakoribb.
- Kezelés : A textilre nyomtatásra alkalmas állapotban van szükségünk, vagyis 2″, vagy 3″ -os ÁTJÁRHATÓ dudára ( henger ) feltekerve, lehetőleg színoldallal befelé tekerve ( egyéb esetben fontos a színoldalt megjelölni ), idegen anyagoktól ( kosz, por, víz és egyéb folyadék stb. ). A textil állapota befolyásolhatja a nyomtatás minőségét.
- Beérkezés: a textil akkor kerül nyomtatásba ha legkésőbb tárgyhéten péntek 16:00-ig megérkezik monori telephelyünkre.